Vždy budu stát na straně zvířat i kdybych měla jít proti lidem...!
Enkaustika, její původ a využití

31. srpna 2012 v 12:52 |  Enkaustika - malování voskem

Enkaustika, její původ a využití

Enkaustika je v podstatě malování horkým voskem. Známá je již z doby antiky, kdy se barvy třely se zvlášť připraveným voskem a horkem se pak malba k podkladu přitavila nebo se již smíchaná barva nanášela na podklad horkou špachtlí. Enkausické malby lze najít na destičkách z hliníku, mramoru či slonoviny, ale také na stěnách posvátných chrámů.
Možnosti této malířské techniky se spolu s moderní technikou znatelně rozšířily, její tajuplné kouzlo se ale nezměnilo. Tavícím pomocníkem se stala žehlička, míchání barevných pigmentů s voskem díky voskovým pastelům odpadlo a jako podklad stačí křídový papír.
Enkaustika nám umožňuje vyjádřit své nejniternější pocity, nechat promlouvat své podvědomí a vytvořit tak obrazy, které jsou řečí duše. Protože není výsledek vaší práce nikdy stoprocentně takový, jaký jste zamýšleli, jste napnutí, plní očekávání a malování se stává dobrodružstvím. Možná právě proto je enkaustika mezi lidmi stále oblíbenější - díky ní máte svůj vlastní svět, na chvíli vypnete a ponoříte se do tvorby, kdy i velmi jednoduchým tahem vzniká něco překrásného, nevědomky rozpouštíte své bloky a uvolňujete stres nahromaděný tempem této moderní doby - záleží jen na vaši fantazii.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Radka Radka | E-mail | Web | 2. listopadu 2017 v 13:09 | Reagovat

Super technika :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama