Vždy budu stát na straně zvířat i kdybych měla jít proti lidem...!
Srpen 2012

Enkaustika, její původ a využití

31. srpna 2012 v 12:52 Enkaustika - malování voskem

Enkaustika, její původ a využití

Enkaustika je v podstatě malování horkým voskem. Známá je již z doby antiky, kdy se barvy třely se zvlášť připraveným voskem a horkem se pak malba k podkladu přitavila nebo se již smíchaná barva nanášela na podklad horkou špachtlí. Enkausické malby lze najít na destičkách z hliníku, mramoru či slonoviny, ale také na stěnách posvátných chrámů.
Možnosti této malířské techniky se spolu s moderní technikou znatelně rozšířily, její tajuplné kouzlo se ale nezměnilo. Tavícím pomocníkem se stala žehlička, míchání barevných pigmentů s voskem díky voskovým pastelům odpadlo a jako podklad stačí křídový papír.
Enkaustika nám umožňuje vyjádřit své nejniternější pocity, nechat promlouvat své podvědomí a vytvořit tak obrazy, které jsou řečí duše. Protože není výsledek vaší práce nikdy stoprocentně takový, jaký jste zamýšleli, jste napnutí, plní očekávání a malování se stává dobrodružstvím. Možná právě proto je enkaustika mezi lidmi stále oblíbenější - díky ní máte svůj vlastní svět, na chvíli vypnete a ponoříte se do tvorby, kdy i velmi jednoduchým tahem vzniká něco překrásného, nevědomky rozpouštíte své bloky a uvolňujete stres nahromaděný tempem této moderní doby - záleží jen na vaši fantazii.